Zandvoortse Theater De Krocht na renovatie weer geopend

Het Zandvoortse Theater De Krocht is na een ingrijpende renovatie weer open voor bezoekers. Het theatergebouw, een voormalige katholieke kerk aan de rand van het centrum van Zandvoort, is het enige culturele centrum van het dorp en was sterk verouderd.

De transformatie van de voormalige kerk leek in 2014 nog niet in beeld te zijn. Het verouderde kerkgebouw, daterend uit 1854, stond op de nominatie om te worden gesloopt, maar is nu getransformeerd tot een laagdrempelig en multifunctioneel podium voor kunst en cultuur. Daarmee sluit het theater beter aan bij de behoeften van Zandvoort en biedt het ruimte aan een breder cultureel aanbod. Dankzij de uitbreiding en modernisering kan het theater bovendien meer professionele theater- en dansgezelschappen uit de regio ontvangen.

Het renovatieproject begon met een voorontwerp van een architectenbureau, dat tot stand kwam in nauwe samenwerking met de gebruikers, de uitbater en de gemeente Zandvoort. Dit voorontwerp is uitgewerkt tot een vergunningsaanvraag. In overleg met de Commissie voor Welstand en Monumenten is de gevel aangepast; de plattegronden bleven ongewijzigd.

Tijdens de vergunningsfase liep het project vertraging op vanwege de mogelijke aanwezigheid van vleermuizen in het gebouw. Hiernaar is een jaar lang ecologisch onderzoek gedaan. Uiteindelijk werd begin 2024 de omgevingsvergunning verleend. Voor de uitvoering was extra financiering nodig; de gemeenteraad stemde hiermee in juli 2024 in. De renovatiewerkzaamheden zijn begin september 2024 gestart.

Daarbij is het bestaande plafond teruggebracht naar de oude hoogte met een betere ventilatievoorziening. Het podium is met 1 meter vergroot en er is achter in de zaal een balkon aangebracht die met een trap en een traplift bereikbaar is. De bar in de foyer is naar achteren verplaatst waardoor het ontmoetingsgedeelte ruim is opgezet, met een mooie gietvloer.

Inmiddels nemen de vaste gebruikers, zoals de zangkoren en de muziek- en dansschool, geleidelijk hun intrek in het gebouw op de doordeweekse dagen. Toneelvereniging Wim Hildering trapt het officiële theaterprogramma af met voorstellingen op 9 en 10 januari. Daarnaast staat er een aantrekkelijk landelijk programma gepland met cabaret, muziek, educatie- en familievoorstellingen.

Bron: Theater De Krocht